Erken Saç Beyazlaşması Bu Hastalıkların Habercisi

Erken Saç Beyazlaşması Bu Hastalıkların Habercisi
Sağlık 4 Şubat 2016 788 defa okundu 0 yorum
esnekreklam

Her saç teli rengini “melanosit” denilen ve renk pigmenti salgılayan hücrelerden alır. Bu hücrelerin işlevini kaybetmesi, pigment azalması ya da yok olması saç beyazlaşması ile sonuçlanır.

Asya ırkından olanlarda saç ağarması 30 yaşın ortalarından itibaren başlar. 50 yaşlarından itibaren ise tüm kişilerde az da olsa saç ağarması olur. Bazı hastalıklar saç ağarmasına neden olabilir. rujlukadin.com bununla ilgili bilgiyi sunuyor.

20’li yaşlarda başlayan saç ağarması erken saç beyazlaması olarak adlandırılır. Erken saç ağarmasının birçok sebebi olmakla beraber genetik nedenleri de var. Hem de bazı otonomun hastalıklar, saçkıran, vitiligo (ala hastalığı), B12 vitamin eksikliği ve bazı tiroit hastalıklarında erken saç beyazlaması beklenebilir.

Yapılan bazı çalışmalarda saç beyazlaşması kalp-damar hastalıklarının işareti olduğu bildirildi. Bu yüzden erken saç beyazlaması sorunu olanların kardiyoloji muayenesinden geçmesi tavsiye edilir.

Erken saç ağarması olan insanlarda kemik azalması da görülebilir. Kemik azalması (osteopeni) olan erkeklerde bunun önüne geçmek için önlemler alınmalıdır.

Saç beyazlaşmasının tedavisi için kalıcı saç boyaları, geçici saç spreyleri ve bazı renklendirici şampuanlar kullanabilirsiniz.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Araç çubuğuna atla