Hamilelik Testi Kullanımı

Hamilelik Testi Kullanımı
Anne-Çocuk 30 Ocak 2016 926 defa okundu 0 yorum
esnekreklam

Hamilelik testi ile hamile olduğundan şüphelenen ve adet gecikmesi yaşayan tüm kadınlar eczaneden kolayca alabilecekleri bu test ile hamile olup olmadığını öğrenebilirler. Bu hem son derece ucuz, hem kolay yoldur. Hem de testi yoklayan kadından başka kimse sonucu bilemez. Çoğu kadın için bu, önemli faktördür. Kadın hamile olup olmadığını herkesten önce öğrenmek ve bu özel anı yaşamak istiyor. Ayrıca test hamilelik olmadığını gösterirse, başkalarının bilmesini istemeyebilir.


Testler gebeliği nasıl tanımlıyor? 

Herhangi bir testin gebeliği gösterebilmesi için HCG adlı hormonun varlığı temel şarttır.HCG hormonu sadece gebelikte salgılanan bir hormondur ve bunun oluşması için döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekir. Bu genelde yumurtlamadan (ovulasyondan) yaklaşık 6-10 gün içinde meydana gelen bir hormondur. Hormonun kanda yeterli düzeye ulaşıp, idrarda da atılması için bir nevi gün ek zamana ihtiyaç vardır. Bu nedenle yumurtlamadan yaklaşık 14 gün geçmesi gerekir, yani adet gecikmesinin 1-2 gününde test sonucu gösterir. Ama kan testi ile hatta adet gecikmesini beklemeden bile hamile olup olmadığını belli olur.

Hamilelik testlerinden nasıl kullanılmalıdır? 

Her gebelik testinin kendine ait özellikleri olabilir. Bu nedenle eczaneden test aldığınızda kullanım kılavuzunu mutlaka okuyun. Test için en uygun örnek  orta akım idrar dır. Yani idrar yapmaya başlayıp biraz idrarı boşa akıttık sonra idrar örneği almanız daha uygundur.

Testler en sık ne zaman sonuç gösterebilir?

“Eşimle ilişkiye girdim, daha sonra hemen gidip gebelik testi aldım, sonuç negatif çıktı. Kesinlikle hamile olmadığımdan eminim” şeklinde sorular günümüzde jinekologlara en çok verilen sorulardan biridir. Bu kadar erken dönemde gebelik olup olmadığını ancak Allah bilir. Daha önce de ifade ettiğim gibi, gebelik testinin gebeliğin ataması için embriyonun rahim içine yerleşmiş olması gerekir. Bu nedenle test en sık yumurtlamadan sonraki 14 günde belli (adet gecikmesinin 1-2 gününde) olabilir. Aybaşı gecikmesinden itibaren 1-2 günde yapılan test negatif çıkarsa ve 1 hafta içinde yine de adet gecikmesi yaşarsanız, mutlaka testi yeniden yapın. Yukarıda da belirtildiği gibi, kan analizi ile ise adet gününe 3-4 gün kala bile gebeliği teyit edilebilir.

Testi yapmadan önce idrar ne kadar süre tutulmalıdır? 

Testi yaptığınız gün ne kadar ay başından geçerse, idrar tutmanız gereken süre o kadar azalır.Örneğin, beklediğiniz ay başından 1 hafta geçmişse, idrar tutmadan herhangi bir zamanda testi kontrol edebilirsiniz. Eğer ay başını beklediğiniz gündeyseniz, ya da aybaşı 1-2 gün geçtiyse, bu durumda 4 saat idrara çıkmayıp daha sonra testi yapmalısınız.

Testler bir biçimde olur?

Eczanelerde satılan değişik markalardaki idrar testleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle kullandığınız testin kullanım kılavuzunu mutlaka dikkatle okuyun. Genel olarak, idrar testlerinde 3 pencere olur. Bunlardan biri idrar örneği için, yan yana olan iki pencere ise sonuç göstermek içindir. Sonuç penceresindeki çizginin renginin açık ya da koyu olması fark etmez, her 2 durumda pozitif sonuç demektir. Bazı durumlarda testin negatif olmasına rağmen, bir süre daha beklendiği zaman hafif bir çizgi ortaya çıkabilir. Bu şüpheli sonuç belirtiyor, ya hamile olmanıza rağmen HCG miktarı testin hissedebileceği düzeye ulaşmamıştır ya da hamile değilsiniz. Her iki durumda testin 1-2 gün sonra tekrar edilmesi ya da kanda gebelik testi yapılması gerekir.
Test neden hatalı sonuç verir? 

Testin hatalı olarak olumsuz sonuç vermesinin temel nedeni kandaki HCG hormonunun düşük seviyede olması ile ilgilidir. Bu durum ancak testin çok sık kontrol sırasında olur.Testin bozuk ya da son kullanım tarihinin geçmiş olmamasına da dikkat etmek gerekir. Kötü olarak test pozitif sonuç göstermesi çok nadiren görülür. Bazen test idrardaki başka bir hormona (örneğin LH) tepki vermesi veya folekul Haliyle maksadıyla yapılan HCG iğnesinden sonra da yanlış pozitif sonuçlar gösterebilir. Bu nedenle eğer HCG iğnesinden kullandıysanız, test 12-14 gün sonra yapılmalıdır.

 Kullanılan ilaçlar, ya da iğneler yanlış sonuçlara neden olabilir mi?

İçinde HCG içermeyen ilaçlar hatalı sonuca neden olmaz. Kısırlık tedavisinde kullanılan HCG iğnesinden başka bir antibiyotik, ağrı kesici, hamilelik aleyhine haplar testin yanlış sonuç vermesine neden olmaz.


Uyarı

Adet gecikmesi mutlaka değerlendirilmesi gereken önemli bir sağlık sorunudur. Testin negatif çıktığı halde eğer 10 gün içinde adetinizden hala başlamadıysa, mutlaka jinekoloğunuzla görüşmelisiniz. Testin pozitif olması halinde bile normal bir gebelik olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle normal gebeliğin varlığını teyit etmek gebelik başta olmak üzere her türlü anormallik olup olmadığını nedenini öğrenmek şarttır.Her adet gecikmesi durumunda test pozitif ya da negatif olsun, mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Unutmayın ki, test pozitif sonuç verirken ek araştırmaya ihtiyaç olmasa da, testin negatif olması mutlaka gebe olmadığınız anlamına gelmez.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Araç çubuğuna atla