Hamilelikten Önce Dişlerin Muayenesi

Hamilelikten Önce Dişlerin Muayenesi
Anne-Çocuk 17 Ocak 2016 580 defa okundu 0 yorum
esnekreklam

Ebeveyn olmayı mı planlıyorsunuz? Gebelik öncesinde sağlıklı beslenme, çeşitli analizlerle birlikte, hamilelikten önce dişlerin muayenesi ve kontrolü ve çözüme ulaştırılması çok önemlidir. Bu dönemde sizi ağız boşluğunda rahatsız eden tüm meseleleri doktora danışmanız önemlidir. Çünkü diş ve diş eti ile ilgili tüm sorunlarınız çözüme kavuşursa, daha rahat ve sağlıklı bir şekilde gebelik yaşayabilirsiniz.

Çürük dişiniz var mı?
Hamilelikten önce dişlerin muayenesi çok önemlidir. Gebelikten önce tedavisi gereken hastalıklardan biri de çürük dişlerdir. Öyle ki, bu dönemde hormonal değişiklikler, organizmanın hassaslaşması ağız boşluğundaki sorunları daha da kabartıyor ki, bu da gebe için ek sorunlar yaratır. Mutlaka çürük dişler tedavi edilmelidir. Bilindiği gibi hamilelik döneminde çürük dişlerin tedavisi çoğu zaman mümkün olmuyor.

hamiledis1

Ağrılı diş neden tehlikelidir?
Ağrılı dişlerin tedavisinde antibiyotik ve çeşitli ağrı kesiciler kullanılıyor ki, bu da bir hamile ve karnındaki bebek için tehlikeli olabilir. Dolayısıyla ağrılı dişlerinizi, kanayan dişetini zamanında yani gebelikten önce tedavi edip, tam sağlıklı ve taze ağız boşluğu ile gebeliğe adım atın!

Her bebek bir diş kaybıdır?
9 ay boyunca kadınlar dişeti kanamasından, ağız kokusundan eziyet çeker, ağrılı ve çürük dişler varsa, durum biraz daha zorlaşır. Bu nedenle halk arasında şöyle bir deyim var: “Her bebek bir diş kaybıdır”. Ama bilim kanıtladı, gebeliği sağlıklı geçiren kadında bu problemler olmaz ve hiçbir diş kaybı söz konusu değildir. Önceden tedavi edilen ağız boşluğu ve günlük kalsiyum kabulü hamilelerin diş dökülmesi korkusunu tamamen ortadan kaldırır. Doktorlar gebenin sağlıklı kemik ve dişler için, ayrıca bebeğin kemik sisteminin sağlamlığına göre gün içerisinde 1200-1500 mg. kalsiyum kabul etmesini tavsiye ederler.

Eğer planlamadan hamile kaldıysanız ve doktora başvurmaya zaman bulamadıysanız, o zaman hamileliğin başlarında doktorun yolunu tutun ve muayeneden geçin.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Araç çubuğuna atla