Her Meme Ağrısı Kanser Değil

Her Meme Ağrısı Kanser Değil
Genel 20 Ocak 2016 714 defa okundu 0 yorum
esnekreklam

Kadınların çoğu sık sık meme ağrısı şikayetini dile getirmektedir. Çok korkutucu olan meme ağrılarının kanser dışında da pek çok nedeni olabilir. Prof. Dr. Abdullah İğci, meme ağrılarının türlerini ve bu ağrıların önüne nasıl alabileceğinizi şöyle anlatıyor.

Meme ağrısı, kadınlarda en çok yakınan ağrılardan biridir. Ağrı bir veya iki memede farklı derecelerde olabilir. Bu ağrıların ancak% 15-20 nin tedaviye ihtiyacı vardır. Memede ağrı şikayeti ile doktora başvuran hastaların en büyük korkusu kanser olma ihtimalleri.Aslında meme ağrısı ile kanser arasında doğrudan ilişki yoktur. Memede ağrının nedeni, memenin kendisinden kaynaklanan patolojiler olduğu gibi meme çevresindeki kas, eklem ve kemiklerde oluşan hastalıklar da olabilir.

 

Memede dönemi (menstrüasyona ile bağlantılı) ve non-dönemi (menstrüasyon ile ilgisi olmayan, sürekli) olmak üzere iki tip ağrı meydana gelir.

Dövrü ağrı

Meme hormonları hassas bir ağrıdır. Aybaşı dönemlerinden (menstrüasyon) sonra yumurtalıklardan salgılanan östrojen (Östrojen hormonu kızlarda boyun uzamasına, kadın tipinin oluşmasına ve memenin büyümesinde yer alıyor. Sesin ince olması, dudakların büyümesi ve kadın tipi kalça oluşmasını östrojen sağlar. Kızlarda kol altı ve genital organ çevresindeki tüylenme yumurtalıktan salgılanan erkek tipi hormonlar (androjenler) sayesinde olur. Östrojen hormonu kadınları kalp hastalığından korur ve kan kolesterolünü azaltır) ve progesteron hormonu, (Progesteron vücutta sıvı birikmesi ve qabarıqlıqların önemli bir sebebidir. Bunun nedeni düz kaslarda gevşeme ve bağırsaklarda bu nedenle gaz oluşmasıdır) , memeyi süt vermeye hazırlar. Bu hormonlar, Memedeki süt kanallarının ve süt üreten hücrelerin büyümelerine ve çoğalmalarına neden olur. Dolayısıyla menstrüasyondan önce, memede su toplayarak ve memenin hacmini artırarak gerilime neden olur. Menstrüasyonun başlamasıyla birlikte meme içinde oluşan yapılar tekrar normal boyutuna geri döner. Memedeki bu hücre çoğalmaları ve meme şeklinin hacminin büyümesi sonucu fibrokistik yapılar (ağrı, yanma hissi ve memede kitlelerin ele gelmesi ile kendini gösteren fibrokistik değişiklikler) oluşur.Ay başından önceki dönemde memede gerginlik ve ağrı normaldir. Menstruasyonun başlamasıyla birlikte ağrı ve gerginlik kaybolur.Bazen acıların şiddeti artabilir. Meme ağrılarının% 70-80 i bu şekilde hissedilir. Genellikle 30-40 yaşlarında daha görünür dönemi ağrıların nedenleri arasında hormonal (östrojen ve progesteron) değişiklikler, adet düzensizlikleri, prolaktin hormonunun artması (erkek cinsel ilişki sırasında orgazm olurken onların vücudunda fiziksel yorgunlukla beraber hem de ruh ruhiyyeni kaldıran ve uyku getiren prolaktin adlı hormonun düzeyinin artması onların cinsel ilişkiden sonra uykuya dalmasına neden olur. Kadınlarda ise tam aksine cinsel ilişki sırasında prolaktin hormonu ile beraber cinsel isteği artıran oksitosin hormonu da salgılanır), doğum kontrol eden tabletler,  menopoz döneminde hormon replasma tedavisi (doğum yeteneğinin kaybolduğu 48-55 yaş arası döneme”menopoz” adı verirler), stres, üzüntü, tuzlu yemek, çok kahve içmek ve yağlı yiyecekler yer alır.

Ağrıyla ilgili tavsiyeler:

 

  • Memeyi alttan destekleyen uygun sutyen kullanın,
  • Tuzlu yemeği azaltmak,
  • Kahve içmeyi azaltmak,
  • Yağlı yemeği azaltarak lifli gıda ve meyve yemeyi artırmak,
  • Kilo almamak, çok yürümek ve spor yapmak.

Ağrının tedavisi:

Memede oluşan adet öncesi dönemi ağrılarının% 20’sini ilaçla tedaviye ihtiyacı vardır. Aspirin, parasetamol veya antifilojistik ilaçlar (yangını ve ateşi azaltan), ağrının azalmasında etkili olurlar. B1, B6 ve E vitamini preperatları ve mahud çiçeğinin yağı (evening primrose oil), memede kolaylığı sağlar. Bromokriptin, danazol gibi ilaçlar da çok gerekli olduğu zaman kullanılır ancak bu tür ilaçların çok ciddi yan etkileri vardır.

 

Dönemsiz Ağrılar (nonperiyodik)

Dönem dışı ağrı, memede adet dönemleri ile ilgili olmadan oluşur. Ağrı, memenin belirli bir bölgesinde hissedilir ve genellikle 40-50 yaşlarda görülür. Ağrı bazen kolda, omuz veya kol altında da hissedilir. Ayrıca omuz, kol veya kasta oluşan hastalıklardaki ağrı da memede hissedilir. Travma, memede hızlı büyümüş makrokistlər, Fibroadenom, meme iltihapları, süt kanalı çevresinde oluşan iltihaplar ve stres memelerde yağ neyrozu oluşması memede ağrıya yol açar. Ayrıca kas ağrısı, omuz oynağındakı romatizma hastalıklardan kaynaklanan ağrılar memede de hissedilir.

 

Dönemsiz Ağrların Tedavisi

Tedaviler ağrının tipine göre deyişiler. Büyümüş kistlerin aspirasyonu, (Solunum yolundaki nefes borusu veya akciğerdeki sıvı veya katı bir maddenin emilmemesi) meme içinde büyüyen kitlelerin ameliyatla çıkarılması, meme içinde veya süt kanalı çevresindeki iltihapların antibiyotik ilaçlarla kurutulması, stresin yol çıkarttığı ağrılar için anksiyolitik ilaçlar alınması (Canlılarda stresle oluşan belirtileri gideren ilaçlar), kas ağrısı veya romatizma nedenleri ile bağlı göğüs ağrılarında yönelik tedavi edilmesi bunlardan bazılarıdır.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Araç çubuğuna atla