Şifalı Bitkiler – Bitki Çayları

Şifalı Bitkiler – Bitki Çayları
Sağlık 15 Ocak 2016 795 defa okundu 0 yorum
esnekreklam


Mide yanmasına iyi gelen bitki çayları nelerdir?

Özellikle acı miktarı yüksek olan baharat içeriği yüksek olan besinlerin ardından mide yanmasında sağık acısından şikayetler ortaya çıkabilir. Özellikle reflüsü olan kişilerde mide yanmasından çok şikayet yakınırlar. mide yanmasına karşı bazı bitkilerden bitki çayı şeklinde fayda sağlayabiliriz. Özellikle bunların başlıcası zencefil, papatya ve nanedir, zencefil aslında çok özel bir bitkidir. Taze zencefilin kökünden bir bir küp şeklinde kesip kaynayan bir suya veya çayımıza atarak 10 dakika bekleterek gün .çerisinde 2 fincan içebilirsiniz. Papatya çayı da hem çok hoş görüntüsü ile hemde sağlık açısından pek çok etkisi ile çok keyifli bir içecektir. Papatyayı da aynı şekilde demleyerek üzerine limon ilave ederek eğer isterseniz tüketebilirsiniz.

Papatya hem mideyi rahatlatır hem de strese karşı çok iyidir özellikle çok yorgun olduğunuz ve stresli olduğunuz günlerde bir fincan papatya sizi çok rahatlatacaktır, gün içerisinde 2 veya 3 fincan kadar tüketebilirsiniz. Mide yakınmalarına iyi gelen bir diğer içecekte nane çayıdır, nane hem C vitamini hem de antioksidan yüksek olan bir bitkidir. Naneyi de aynı şekilde bir kaç dakika suda bekleterek demleme şeklinde içerisine limon ilave ederek tüketebilirsiniz. Gün içerisinde 2-3 fincan nane çayı tüketebilirler, özellikle mide bulantısına çok iyi geldiği bilinmektedir.

Hazımsızlığa iyi gelen bitki çayları nelerdir?

Hazımsızlık, gaz ve şişkinliklerin pek çok sebebi vardır, daha çok düzensiz beslenme, haraketsizlik, yetersiz posa ve lif tüketimi sayılabilir. Hazımsızlığa karşı bazı bitkilerden bitki çayı şeklinde fayda sağlayabiliriz. Örneğin, Anason çayı, hazımsızlık, gaz ve şişkinlik tarzı sağlık sorunu yaşadığımız zamanlarda bize fayda sağlayan bir bitki çayıdır. Anason bitkisini kaynayan bir suya atarak içine isterseniz limon veya tarcın ekleyebilirsiniz ve bu şekilde bu hazırladığınız bitki çayını içebilirsiniz. 1-2 fincan tercih edebileceğimiz miktar olur.
Hazımsızlık, gaz ve şişkinliklerinde Rezene çayı da çok iyi gelmektedir, Rezene bitkisi aynı zamanda mideyi de rahatlatmaktadır.Hazımsızlık, gaz ve şişkinliklerinde kimyon da çok iyi gelmektedir yemeklerin içine ve çorbaların içine Türk mutfağında sık kullanılır. Hazımsızlık, gaz ve şişkinliklerinde zencefil, yasemin ve papatya çayı, yeşil çay hazımsızlık, gaz ve şişkinliklerine çok iyi gelmektedir. Bu çayları kullanırken verilen miktarın üzerine çıkılmaması çok doğru olacaktır.

Bu yazı 0 kere okundu.Source link

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Araç çubuğuna atla