Tüp Bebek Günah Mıdır ?

Tüp Bebek Günah Mıdır ?
Anne-Çocuk 20 Ocak 2016 886 defa okundu 0 yorum
esnekreklam

Tüp bebek günah mı? Tüp bebek yöntemine başvurmadan önce birçok anne ve baba adayının aklına gelebilecek sorulardan biride budur. Bu makalemizde rujlukadin.com olarak bu konuyu bilimsel olguların dışında din açısından ele aldık.

Herkesin malumudur ki, yapay döllenmeyi genellikle doğal yolla anne olamayan çiftlerin tedavisinde kullanılır.Genellikle diyorum, çünkü son zamanlarda bu şekilde ebeveyn olmaya sadece cinsiyet seçimi için de başvurulduğu görülüyor. Kimisi ikiz, üçüz, kimisi kız ya da erkek “sipariş ediyor”.

Bu haberde suni mayalanmaya dini yandan bakmanızı istiyoruz. Toplumdaki fikirler propaganda sonucunda bir ölçüde değişse de, halen suni mayalanmaya “sperm” bakanları var. Sanki tüp bebek demek, dünyaya gayrimeşru çocuk getirmek demektir. .

Şimdi bir yapay mayalanmaya hangi işlemler ile gerçekleşiyor açıklayalım.

1. Kadında veya erkekte olan dolayısıyla normal yolla gebelik ile buluşamayan, karı ve kocanın cinsel hücreleri ekstrakorporeal yani vücudun dışında laboratuvar ortamında döllendirilerek kadının rahmine yerleştirilir. Burada haram bir şey yoktur. Bir şartla ki, kadınla veya erkekle yakın iletişimde olan tıbbi personel aynı cinsten olacaktır.

2. Kadında döllenmeye yararlı yumurta hücresi olmadığında don-ör kadının yumurta hücresi ile kocanın sperm hücresi döllendirilerek anne olmak isteyen kadının rahmine yerleştirilir. Bu durumda helal olabilir. Bir şartla ki, kadınla veya erkekle yakın iletişimde olan tıbbi personel aynı cinsten olacaktır.

3. Kadının rahmi çocuk büyütmek için uygun değilse, erkekle kadının cinsel hücreleri döllendirilerek başka kadının rahmine aktarılıyor. Yani sperm anadan kuluçka gibi kullanılıyor. Bu durumda da sperm sahibi ana kişi ile nikah kıyılırsa helaldir. Bir şartla ki, kadınla veya erkekle yakın iletişimde olan tıbbi personel aynı cinsten olacaktır.

4. Kişinin sperm hücresi yumurta hücreyi mayalandırmaya mümkün değilse bu durumda donör erkeğin cinsel hücresinden sperm kullanılıyor. Burada ise kesinlikle helallik yoktur.

Yukarıda tanımladığım hallerin helal olması bir çok din alimlerinin görüşleridir. Ama gelin bir de insanlığın, ahlakın penceresinden bakalım.

Suni döllenme ile ilgili yenilikleri incelerken bir gerçeği daha anladık. Kürtajın günah olduğu herkesçe bilinir. Doğru, bazı din bilginleri bunu 3 aya kadar etmenin mümkün olduğunu söyleseler de, genellikle döllenme gerçekleştikten sonra kürtaj günah sayılır. Suni tohumlama sonucu çoğu zaman ikizler ve üçüzler dünyaya gelir. Buna sebep ise, tüp bebek için alınan yumurta hücrelerin en az 7-8 adet olmasına çalışılmaktadır. Çünkü bu hücreleri elde etmek hem ağrılıdır, hem de ekstra zaman ve maddiyat gerektirir. Bunun için özel ilaç terapisine kullanılıyor. Harama rastladığım ilk nokta bu etaptadır. Öyle ki, bu ilaçlar çoğu zaman hayvan kökenli olur ve haramdır.

Alınan yumurta hücrelerin içinden genellikle 1-2 tanesi (bazen hepsi yararlı olur) non-fonksiyonel yani işe yaramaz sayılarak atılır.Kalan 5-6 tanesi ise yapay yolla mayalandırılır. Çoğu zaman usta ellerde hepsi de döllenerek “hamilelik” oluşur. Avrupa ülkelerinde bağış resmi izni ile bu birkaç günlük “Bebekler” dondurularak gelecekte başka Hastalara donör olarak aktarılıyor.Bu durum böyle devam ederse, insanların kız kardeşleri veya kardeşi ile evlenmek olasılığı artacaktır …

Başta belirttiğim cinsiyet seçiminin kendisi de hoşnut bir  durum değildir.

Bazen günahlar bize o kadar masum şekilde sunuluyor ki, kendimiz de hissetmeden nefsimizin kurbanı oluyoruz.

Ebeveyn olmak isteyen ama olamayanlara ise sabır diliyorum. Mümkün olduğunca Allah’ın emirleri çerçevesinde mücadelenize devam edin ve ümitlerinizi kaybetmeyin. Olmayacaksa da, demek ki sizin boynunuza ebeveynlik görevi verilmemiştir. Ahirette ebeveyn olarak yargılanmayacaksınız. Evlat sorumluluğu ise ağır yüktür. Demek Yaradan size başka bir görev vermiş diye düşünün. Çalışın “kendinizi” bulun, yokluk içinde olduğunuzu düşünmeyin, var olanı görmeye çalışın … En önemli görevimiz ise Allah’a kul olmaktır. Bazı dünyevi istekler bizi bu görevden uzaklaştırıyorsa, bir düşünelim – değer mi ?! Allah’a gönülden teslim olmayı dileyenlere tüm zorlukları daha kolay hale gelir.

– Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır. O, dilediğini yaratır, dilediğine kız, dilediğine erkek verir.

-Yahut onlara -hem erkek hem de kız verir, dilediğini de kısır (çocuksuz) yaratır. O (her şeyi) bilendir, (her şeye) kadirdir.

Sonuç olarak Tüp bebek günah mıdır? sorusunun cevabı kişiden kişiye inancına ve görüşlerine bağlı olarak değişir.

TEDAVİ

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

Araç çubuğuna atla